Jaki wybrać klimatyzator?
2019-07-15
Jaki wybrać klimatyzator?
W obecnych czasach korzystanie z klimatyzatora staje się coraz częstszą praktyką. Upalne lata dają się nam we znaki i klimatyzator staje się dobrem powszechnym. W zależności od specyfiki klimatyzowanych pomieszczeń, sposobu montażu, wymagań użytkownika oferujemy różne rodzaje klimatyzatorów. Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów klimatyzatorów, z czego każdy charakteryzuje się innym działaniem i efektami jakie daje. Ceny klimatyzatorów są bardzo zróżnicowane i zależne są od rodzaju klimatyzatora, jego przeznaczenia, funkcji oraz mocy.KLIMATYZATOR PRZENOŚNY – TZW MOBILNY Najpowszechniejszym urządzeniem, dedykowanym do mieszkań, domów, biur o niewielkiej kubaturze, są klimatyzatory przenośne tzw mobilne. Jak sama nazwa wskazuje jest mobilny dzięki 4 kółkom można go przetransportować bez wysiłku w dowolne miejsce. Skraplacz oraz parowacz umieszczone są w jednej obudowie. Niektóre modele posiadają funkcję grzania oraz oczyszczania powietrza. Ciepłe powietrze odprowadzane jest przy pomocy elastycznego przewodu za okno. Wszystkie klimatyzatory przenośne sterowane są za pomocą łatwego w obsłudze panelu lub pilota. Średni koszt klimatyzatora mobilnego waha się pomiędzy 1000 a 2500 zł.


KLIMATYZATORY TYPU SPLIT KLIMATYZATOR ŚCIENNY – należy do klimatyzatorów z grupy split. Łączy w sobie małe wymiary z dużą wydajnością i cichą pracą. Instaluje się go w odległości 10-30 cm od sufitu. Splity ścienne są całkowicie zautomatyzowane. Sterowanie odbywa się za pomocą bezprzewodowego pilota. Klimatyzatory ścienne należą do najpopularniejszych jednostek instalowanych w biurach i mieszkaniach ze względu na wysoką estetykę i przystępną cenę. Wybrane modele posiadają wiele przydatnych funkcji typu ogrzewanie, osuszanie, jonizowanie powietrza. Urządzenia tego typu gwarantują dobre parametry chłodzenia przy niewielkim poborze prądu oraz niskimi kosztami eksploatacji.
KLIMATYZATOR KASETONOWY – należy do klimatyzatorów typu split, który umożliwia równomierne rozprowadzanie powietrza. Najczęściej jest stosowany w miejscach, gdzie ważna jest estetyka np. w salonach, galeriach, bankach, salach konferencyjnych, hotelach czy restauracjach. Montaż odbywa się na konstrukcji sufitu podwieszanego. Powietrze rozprowadzane jest wzdłuż sufitu następnie łagodnie opada pionowo po ścianach. Rozwiązanie to jest kosztowniejsze od standardowych klimatyzatorów ściennych.


KLIMATYZATOR PRZYPODŁOGOWY – również należy do grupy splitów. Jednostka wewnętrzna kształtem i budową przypomina estetyczny grzejnik. Montowany jest głównie we wnękach podokiennych oraz na strychach. Popularnością cieszy się tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie np. z powodu wysokości pomieszczenia innego modelu urządzenia chłodzącego.
KLIMATYZATOR PODSUFITOWY – to jednostka typu split, która montowana jest bezpośrednio do konstrukcji stropu. Istnieje możliwość zamontowania go do konstrukcji nośnej przytwierdzonej do ściany. Konstrukcja tego splitu polega na tym, że powietrze z dużą prędkością rozprowadzane jest pod sufitem, następnie zwalnia i przepływ w pomieszczeniu jest równomierny. Zaletą jest duża moc i daleki zasięg strumienia powietrza. Szeroki kąt wypływu powietrza daje dobrą cyrkulację i pozwala dość szybko schłodzić lub ogrzać pomieszczenie.


KLIMATYZATOR KANAŁOWY – jest to ostatni rodzaj jednostek typu split, która umożliwia centralną dystrybucję powietrza z jednego urządzenia do kilku pomieszczeń jednocześnie. W centralnym punkcie zamontowana jest jednostka z której wyprowadzane są kanały, którymi powietrze jest rozprowadzane w kilka miejsc. Klimatyzator kanałowy zapewnia chłodzenie, grzanie i wentylację w oszczędny i komfortowy sposób. Instalacja systemu kanałowego umożliwi dużo rozwiązań aranżacji wnętrza pomieszczeń niezależnie od ich wymiarów i przeznaczenia.
KLIMATYZATORY WIELOKTORNE – MULTISPLIT Jednostki wewnętrzne typu split (od 2 do 5 szt.) można podłączyć do jednego agregatu zewnętrznego. Parowniki czyli splity można umieścić w kilku różnych pomieszczeniach. Zaletą multisplitów jest to, że potrzebny jest tylko jeden agregat do obsługi kilku urządzeń. Rozwiązanie to znacznie zmniejsza cenę klimatyzatora, jednak agregat jest bardziej obciążony. Temperaturę chłodzenia, jak i grzania można niezależnie ustawić dla każdego z pomieszczeń.
